Nemrégiben a Mályvavirág alapítványnál jártunk, egy kellemes hangulatú támogatói találkozón. A Mályvavirág alapítvány, egy 2013 – ban alakult szervezet, mely felkarolta a HPV (humán papillóma vírus) prevenciót, illetve a nőgyógyászati daganattal érintett nők támogatását. A HPV prevencióval kapcsolatban kiemeleten magas színvonalú edukációs- és kampányprogramokkal, tájékoztató kiadványokkal, ismertető videókkal találkozhatunk, melyeket az alapítvány szakértői csapata állít össze.  A daganatos betegségben szenvedő -, vagy már azon átesett nők felkarolása a teljes betegút menedzselésén keresztül, a terápiákon át, egészen a teljes körű rehabilitációig szintén a mindennapjaik része. Az alapítvány létrehozója, és elnöke Tóth Icó, akinek munkássága, elhivatottsága, magával ragadó személyisége, és örökös jókedve mindannyiunk számára példaértékű. A munkánk során volt szerencsénk megismerni az alapítvány tagjait, és ennek a munkakapcsolatnak köszönhetően a részesei lettünk egy Magyarországon egyedülálló kezdeményezésnek.

A Mályvavirág Alapítvány egy NOPREM elnevezésű, 2 éves időtartamú, prehabilitációs kísérleti projektet indít közel 400 páciens számára, amely célja a nőgyógyászati daganatos betegség miatt műtéti ellátásra kerülő nők életminőségének a javítása. A programot közösen Tóth Icó a Mályvavirág Alapítvány elnöke, Spanics Cosette szülésznő, és projektvezető, Dr. Köblös Kata aneszteziológus, valamint Dr. Tóth Richárd szülész-nőgyógyász, nőgyógyász-daganatsebész álmodták meg. Részt vesz benne Pongrácz Adrienn dietetikus, Illés Szilvia klinikai szakpszichológus, és Lánchidi Anett gyógytornász. A projekt célja az ERAS (enhanced recovery after surgery) elnevezésű, műtétek utáni gyorsított felépülést segítő program megerősítése, valamint annak kiegészítése a prehabilitációval, és ezek beépítése a hazai nőgyógyászati onkológiai gyakorlatba, mely Magyarországon jelenleg még nem elterjedt. A prehabilitáció a gyorsított felépüléshez szükséges, mellyel a beteg általános állapotát kívánják javítani azzal, hogy elébe mennek a beavatkozás okozta megterhelésnek, és már azt megelőzően célzottan készítik fel a pácienst a műtétre. A betegek egy komplex felkészítő programban vesznek részt, melynek újdonsága, hogy a szükséges gyakorlatokat, feladatokat önállóan, online tudják használni. A 3 pillérből álló program célja a fizikai teljesítőképesség, a tápláltsági -, és a mentális állapot felmérése és optimalizálása. Az első felmérési ponton – a műtét előtt 4-6 héttel – történik meg az alapadatok felvétele és az elsődleges preoperatív, azaz a műtét előtti tesztek elvégzése. Itt kapják meg a résztvevők a projektmappát, amiben minden kapcsolódó információt, anyagot megtalálnak, többek között a hétről-hétre felépített mozgásnaplót, táplálkozási útmutatót, zárt weboldal elérhetőséget, illetve a javasolt étrendkiegészítőket, ivótápszert, glutamin tartalmú tápszert és D-vitamint. Az újabb mérésre közvetlenül a műtét előtt kerül sor, illetve a műtét után 30, 60 és 90 nappal. Vizsgálóhelyekként a budapesti Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának mindkét részlege, a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája és a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája vesznek részt, a pácienseket a kezelőorvosaik irányítják majd a programba. A programot a Rubenza Kft. saját gyártású Glutamin Medical WH tápszerrel támogatja, minden beteg a program részeként megkapja ezt a daganatos -, illetve nagyműtétre kerülő páciensek részére kifejlesztett speciális gyógytápszert.

Dr. Köblös Kata orvosként és érintettként így fogalmazott: „Ebből a paternalizált beteg-orvos kapcsolatból megpróbálunk abba az irányba elmenni, hogy a beteg is partner legyen a saját gyógyulási folyamatában. Megértse azt, hogy nagyon sok mindent tud hozzátenni a felépüléséhez azáltal, hogy életmódbeli változtatásokat eszközöl, 4 hét alatt pedig nagyon nagy eredményeket lehet elérni.”